wtorek, 7 lipca 2009

SdKfz 251/22 "PakWagen"...

Witam!

Kolejna odsłona moich podbojów wargamingowo-modelarskich to wytwór starej poczciwej firmy Hasegawa - SdKfz 251/22 Ausf D "Pakwagen" z zestawu o numerze 31145. Dwóch załogantów to figurki z setu Motocykli Italeri.

Krótkie info techniczne:

Waga - 8 ton
Załoga - 4 osoby
Napęd - jednostka MAYBACH HL42TUKRM / 6-cylindrowy, benzynowy silnik o mocy 100KM

Uzbrojenie - armata 75mm Pak 40 L/46 (22 pociski na pokładzie)

Seria "Hanomagów" w wariancie "22" służyła za improwizowane niszczyciele czołgów (z powodów poważnych braków dział samobieżnych). Minusem tej konstrukcji była stosunkowa duża waga i awaryjność. Podczas służby w jednostkach bojowych okazało się, że pojazd jest znacznie przeciążony i często występują awarie podwozia i układu jezdnego kół przednich.

Sd Kfz 251/22 (Gerät 922) 7,5 cm Pak 40 L/46 mittlerer Schützenpanzerwagen posiadał armatę Pak 40/1 kalibru 75 mm, zabudowaną na lawecie identycznej jak w samochodzie pancernym Sd Kfz 234/4 „Puma", wewnątrz przedziału bojowego tuż za stanowiskiem kierowcy. W celu zamocowania oporopowrotnika armaty wycięto wierzch dachu nad stanowiskiem kierowcy. Zapas amunicji wynosił 22 pociski umieszczone z zasobniku po prawej stronie działa - 17 pocisków i w małym parku amunicyjnym (5 pocisków) pod podstawą armaty Pak 40. Działo mogło przemieszczać się w pionie od -3° do +48°, zaś na boki 20° w lewo i 18° w prawo.


Model całkiem przyzwoicie poddał się obróbce technicznej i po dwóch spokojnych wieczorkach wyszło to co prezentują obrazki... :D

ps. Od zawsze coś mnie "kręciło" w linii konstrukcyjnej serii SdKfz 251. Może następny "popełniony" przez moją skromną osobę Hanomag to będzie 251/9 Stummel ? :)

4 komentarze:

Thomas pisze...

Model spoko, tylko na Boogiego czemu te przednie kółka są w powietrzu?!

A

Pozdro
Thomas

q.b. pisze...

nie są nie są - to iluzja optyczna - zdjęcie na powierzchni szklanej robione :) (podkładka to szklany czarny Ice Mat)

czaki pisze...

Bardzo mi się podoba Twój model, a im więcej na niego patrzę - podoba mi się coraz bardziej! :)

rrober pisze...

Bardzo ładny model, a i z opisu można dowiedzieć się ciekawych rzeczy - GRATULACJE!

PS.
Jak cię interesuje ta konstrukcja to może zrobisz kiedyś powojenny OT-810 (ja od dłuższego czasu przymierzam się do tego modelu).